Czy korzystanie z jacuzzi może pomóc w pokonaniu zimowej chandry? Kiedy hydroterapia jest częścią twojej zimowej rutyny wellness, możesz zacząć zauważać zmianę. Jeśli cokolwiek, sam fakt robienia czegoś miłego i odnowiającego dla siebie może zadziałać na twoje samopoczucie. Poniższy artykuł omówi niektóre sposoby, w jakie korzystanie z jacuzzi może poprawić twoje samopoczucie i dodać trochę słońca do twojej duszy w ciągu zimowych miesięcy. 

Zimowa chandra i depresja sezonowa 

To nie tylko twój nastrój; chłodniejsza pogoda i mniej światła słonecznego mogą zepsuć twoje samopoczucie. Depresja sezonowa (SAD) to dolegliwość, która dotyka wielu osób na początku jesieni i znika po powrocie wiosny (i dłuższych godzinach światła dziennego). 

Według Mayo Clinic, to niektóre objawy, które towarzyszą SAD: 

  • Odczucia depresyjne 
  • Zmniejszona energia 
  • Problemy ze snem 
  • Trudności w skupieniu uwagi 
  • Zmiany w apetycie 
  • Jakie są przyczyny SAD? 

Mimo że nie są one w pełni znane, te trzy czynniki zostały zidentyfikowane jako możliwi sprawcy: 

  • Mniej światła słonecznego może spowodować spadek poziomu serotoniny, substancji chemicznej w mózgu, która wpływa na uczucie dobrej kondycji psychicznej i szczęścia. 
  • Zakłócenie zegara biologicznego, który jest znany jako rytm dobowy. Mniej światła słonecznego może wpłynąć na zdolność twojego organizmu do przestrzegania harmonogramu snu i dostatecznej ilości snu. 
  • Poziomy melatoniny. Naukowcy wierzą, że zmiany sezonowe mogą wpływać na to, ile melatoniny organizm wytwarza. Gdy to zakłóca sen, to tylko pogarsza i potęguje negatywny wpływ na nastrój. 

Badania sugerują, że zanurzenie się w gorącej wodzie może zrobić wiele dobrego dla umysłu. Badanie przeprowadzone przez New Scientist w 2018 roku wykazuje związek między gorącymi kąpielami a mniejszą depresją. Gorąca kąpiel wpływa na wzmocnienie rytmu dobowego, co pomaga organizmowi w lepszym uwalnianiu melatoniny. 

To jednak nie wszystko; inne badania pokazują, że podniesienie temperatury ciała może skłonić mózg do uwalniania większej ilości serotoniny. 

Mówiąc anegdotycznie, trudno znaleźć osobę, która nie odczuła by poprawy nastroju po przyjemnym doświadczeniu, takim jak kąpiel w gorącej kąpieli. Jeśli dodatkowo pobudza to mózg do uwalniania więcej tych szczęśliwych substancji chemicznych i przygotowuje nas na dobrą nocny sen, wyobraź sobie, jak to może odwrócić twoje zimowe przygnębienie. 

Święta i ulga w stresie 

Podczas świąt ciśnienie wzrasta, a terminy nadejścia są bliskie, ponieważ jest wiele zakupów, wydarzeń, pieczenia, zabaw i pakowania prezentów do zrobienia. 

Kiedy stres i napięcie rosną w twoim ciele, wyzwalają reakcję „walcz lub uciekaj” w twoim organizmie (znany również jako układ nerwowy współczulny). Twoje bicie serca przyspiesza, oddychanie wzrasta, a mięśnie się kurczą. 

Otulanie skóry w cieple wody spa może być antidotum, którego potrzebujesz. Zaowocuje  w postaci odpowiedzi całego ciała na relaks. Według badań, ta czynność spowalnia twoje oddychanie, obniża ciśnienie krwi i powoduje uwalnianie endorfin. 

Jeśli pomyślisz o wszystkim, co robisz, aby uczynić święta wspaniałymi dla wszystkich, czy nie uważasz, że zasługujesz na trochę terapii spa w komfortowym domu? 

Gorąca kąpiel w spa to świetny sposób na wyjście na zewnątrz Podczas lata wieczorne spacery, przejażdżki rowerowe, wyjazdy na kemping, festiwale, wydarzenia sportowe na świeżym powietrzu to tylko niektóre z zabawnych rzeczy, które cię przyciągają na łono natury. Zima to zupełnie inna historia. Kiedy temperatura spada, chodniki pokrywają się lodem, a noce przychodzą wcześnie, to pozostanie wewnątrz staje się bezpieczniejszą i łatwiejszą opcją. 

Badania mówią nam, że każda próba wyjścia na zewnątrz i kontaktu z naturą może mieć zauważalny wpływ na złagodzenie depresji i poprawę nastroju. 

Słuchanie dźwięków, które pochodzą z natury, może obniżyć ciśnienie krwi i poziomy kortyzolu, jednocześnie uspokajając układ nerwowy współczulny, jak wynika z badania cytowanego przez Harvard Medical School. 

Inne badanie sugeruje, że jedynie patrzenie na naturalne krajobrazy oczyszcza umysł i poprawia zdolności myślenia. 

Jeśli nie możesz wyjść na spacer, kąpiel w gorącej kąpieli może dać Ci to, czego potrzebujesz, aby cieszyć się korzyściami wynikającymi z przebywania na zewnątrz. 

Teraz, gdy wiesz, jakie korzyści wynikają z korzystania z gorącej kąpieli zimą, dowiedz się więcej na temat tego, co musisz wiedzieć o zakupie gorącej kąpieli. Pobierz nasz przewodnik dla kupujących kąpielowe i odwiedź lokalnego sprzedawcę Hot Spring Spas. Pomogą Ci znaleźć kąpiel, która doskonale nadaje się do stworzenia zimowego azylu w Twoim ogrodzie. Mogą również pomóc w przeprowadzeniu poszukiwań i wskazać dodatkowe funkcje, których nie znałeś. 

Następnie umów się na testową kąpiel w Hot Spring Spa, aby poczuć, jak wspaniałe może być Twoje zimowe doświadczenie w wannie jacuzzi. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *