Hydroterapia to forma ciepłej lub zimnej kąpieli z masażem, która pomaga w łagodzeniu bólu. Hydroterapia wykorzystuje temperaturę i ciśnienie wody do złagodzenia objawów. Chociaż hydroterapia może przyjmować wiele form, często wykorzystuje się masaż pod wodą z użyciem strumieni (jak w jacuzzi). 

Kiedy wynaleziono hydroterapię? Hydroterapia sięga starożytnej Grecji. Hipokrates (ur. 460 lat p.n.e. na wyspie Kos) udokumentował swoje wczesne zastosowania hydroterapii i określił ją mianem hydropatii. Grecy nie byli jedynym narodem, który stosował hydroterapię. Była również używana przez starożytnych Chińczyków, Rzymian i Egipcjan. Hydroterapia zyskiwała na popularności i trafiła do Europy i Stanów Zjednoczonych w latach 40. XIX wieku. Również na terenach dzisiejszej Polski powstawały wtedy ośrodki lecznicze (np. Ciechocinek, Lądek Zdrój, Sokołowsko). Hydroterapia przeszła wielką ewolucję w Stanach Zjednoczonych i  Europie i obecnie obejmuje wiele różnorodnych form. Ludzie kochają hydroterapię tak bardzo, że zaczęli jej używać nawet do leczenia swoich zwierząt domowych. Dziś istnieją placówki do hydroterapii dla psów również w Polsce. 

Jak praktykuje się hydroterapię? Istnieje wiele technik, których ludzie używają, aby cieszyć się korzyściami z hydroterapii. Prostą i powszechną techniką jest użycie zimnego lub ciepłego okładu na bóle mięśni, bóle głowy lub gorączki. Okłady, podobnie jak kompresy, polegają na owijaniu namoczonego w wodzie arkusza wokół części ciała. Druga warstwa ręczników lub gorących koców dodana do opatrunku może leczyć wszystko, od gorączki po choroby skórne. Gorące kąpiele i spa są ogromną częścią praktyk hydroterapeutycznych i oferują wiele korzyści. Gorąca woda pomaga złagodzić ból mięśni i urazy związane ze sportem. Może ona zapewnić tymczasową ulgę w objawach zapalenia stawów. Strumienie wodne pomagają łagodzić inne rodzaje objawów, w tym stres emocjonalny lub psychiczny. Jacuzzi to doskonały sposób na cieszenie się korzyściami z hydroterapii w domu. Kiedy całe ciało osoby jest całkowicie zanurzone w wodzie, odczuwa ona uczucie bezwładności. Ulgę od ciśnienia grawitacji odczuwają mięśnie i stawy. Ćwiczenia w wodzie również stosują ten koncept nieważkości 

Jakie są korzyści zdrowotne hydroterapii? W swojej podstawowej formie, hydroterapia może pomóc w łagodzeniu stresu oraz pomóc ludziom w relaksie i pozbyciu się zmartwień. Hydroterapia również redukuje bóle i napięcia, w tym bóle mięśni oraz sztywność stawów. 

Niektóre korzyści hydroterapii mogą obejmować: 

  • zwiększenie krążenia krwi w organizmie
  • redukcję bólu i napięcia mięśniowego
  • łagodzenie sztywności stawów
  • łagodzenie objawów związanych z przeziębieniem (oczyszczanie dróg oddechowych)
  • pomoc w przypadkach nadciśnienia
  • łagodzenie bólu głowy

Hydroterapia to długoletnia, bogata w historię praktyka, która może pomagać ludziom na wiele sposobów. Jednym z najprostszych sposobów na praktykowanie hydroterapii jest wprowadzenie do domu jacuzzi i korzystanie z niego na co dzień. Jacuzzi są jednym z najczęstszych sposobów na czerpanie korzyści zdrowotnych z hydroterapii! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *